Aktuellt

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 15:22

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (Sfp) gläder sig över att problemen med äldrevården nu ska tacklas med allvar.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 18:39

Henriksson 1500 dagar som justitieminister

Anna-Maja Henriksson
08.08.2019 kl. 15:16

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Spets, topp och innovationer

I det nuvarande regeringsprogrammet fästs allt större uppmärksamhet vid regionernas särdrag. Finlands framgång och utveckling kan tryggas då regionerna får utvecklas enligt sina specifika styrkor.
Sandra Bergqvist
10.07.2019 kl. 15:13

En ny portfölj

De senaste månaderna har varit händelserika.
Thomas Blomqvist
03.07.2019 kl. 15:18

Svenska riksdagsgruppen söker lagstiftningssekreterare

Anställningstid 15.8.2019-30.6.2020
Svenska riksdagsgruppen
03.07.2019 kl. 15:12

Gruppanföranden

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00