Aktuellt

Stärker Ålands livsmedelsindustris framtida konkurrenskraft

Löfström nöjd med att längre fordonskombinationer nu tillåts på finländska vägar.
Mats Löfström
28.02.2019 kl. 15:21

Utskottets majoritet tar nu en enorm risk

Riksdagsledamot, SFP:s ordförande Anna-Maja Henriksson ifrågasätter starkt regeringspartiernas representanters beslut i riksdagens social- och hälsovårdsutskott, att avsluta experthörandena  i utskottet gällande regeringens bemötande om sote-reformen
Anna-Maja Henriksson
27.02.2019 kl. 18:51

Andra stadiets utbildning ska vara avgiftsfri

Ojämlikheten inom utbildningen är ett växande problem. Hemmets socioekonomiska bakgrund påverkar barnens skolgång i allt större utsträckning och den här utvecklingen måste stoppas.
Anna-Maja Henriksson och Mikaela Nylander
26.02.2019 kl. 14:10

Tilläggsresurserna inom äldreomsorgen bör läggas på personalen

Riksdagen har idag debatterat valperiodens sista tilläggsbudget. I tilläggsbudgeten föreslås tilläggsanslag till äldreomsorgen och framför allt dess övervakning.
Veronica Rehn-Kivi
26.02.2019 kl. 14:47

Det lönar sig inte att försöka reformera för mycket på för kort tid

Vård- och landskapsreformens framtid är osäker på grund av grundlagsenliga problem och bristande tid att lösa problemen då valperioden snart tar slut.
Mikaela Nylander
25.02.2019 kl. 12:47

Om vi mäter fel saker kan vi inte bygga hållbart

När man mäter fel saker kan man inte få rätt svar.
Anders Adlercreutz
25.02.2019 kl. 11:13

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42