Aktuellt

Hatten av för Sipilä

Statsminister Sipilä visar värdeledarskap
Mats Nylund
07.09.2015 kl. 09:27

Regeringen är ofosterländsk

Som riksdagledamot för SFP, det konstruktiva oppositionspartiet, har jag försökt att se det positiva i regeringen Sipiläs ställningstaganden.
Mats Nylund
01.09.2015 kl. 09:25

Vårt ansvar

För en dryg vecka öppnades med mycket kort varsel en tillfällig mottagningscentral för asylsökande i Evitskog i Kyrkslätt. Mottagningscentralen har plats för upp till 250 människor.
Anders Adlercreutz
24.08.2015 kl. 09:51

Riksdagsledamot Mats Löfström kommenterar resultatet av eurozonens 17 timmar långa toppmöte om Grekland:

- Jag är glad att se att det är ett enhälligt beslut även om alla detaljer inte är klara ännu. Det är viktigt att komma ihåg att det kommer finnas en vardag också efter Greklandskrisen, där vi ska kunna se varandra i ögonen och leva med varandra. Viktigt att inget land blev isolerat eller isolerade sig. För alla länder behöver vänner också i framtiden, vilket gäller såväl Finland som Grekland. Ingen mer bitterhet behövs nu i Europa.
Mats Löfström
13.07.2015 kl. 12:47

Undergräv inte förutsättningarna för Novias verksamhet i Raseborg

Insändare av ledamöterna Blomqvist och Nylander i tidningarna Västra Nyland och Östnyland
Thomas Blomqvist o Mikaela Nylander
13.06.2015 kl. 00:13

Rasera inte dagvården!

Under årtionden har synen på dagvården utvecklats från att ha varit vårdbetonad till att också betona det livslånga lärandet. Dagvården behöver en lagstiftning som stöder utvecklingen och som för vår dagvård till samma nivå som till exempel i Sverige. Vi borde frångå från att tala om dagvård och istället tala om småbarnspedagogik.
Mikaela Nylander
12.06.2015 kl. 08:00

Tvåspråkighet inte det främsta hotet

Insändare i Hufvudstadsbladet torsdag 11 juni 2015
Anna-Maja Henriksson
11.06.2015 kl. 10:33

Gruppanföranden

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58

Interpellation om linjen i den ekonomiska politiken

Gruppanförande framfört av gruppordförande Anders Adlercreutz.
18.05.2021 kl. 15:00

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00