Aktuellt

Ett litet stort parti

Den nya riksdagen har snart suttit i ett par veckors tid. Jag är ödmjukt glad och tacksam för det fortsatta förtroendet som ni österbottningar gav mig. Riksdagskandidaters och ledamöters förtroende prövas, skämtsamt sagt genom offentliga samarbetsförhandlingar, och ingen kan stå säker innan varje röst räknats.
Mikko Ollikainen
23.04.2023 kl. 05:48

SFP svarade på regeringssonderare Orpos frågor

Svenska folkpartiet publicerade i dag i sin helhet svaren på regeringssonderare Petteri Orpos frågor. Svenska riksdagsgruppen slog fast svaren idag tisdagen den 18 april.
Svenska riksdagsgruppen
18.04.2023 kl. 12:23

Adlercreutz fortsätter leda Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot Anders Adlercreutz har återvalts till gruppordförande för Svenska riksdagsgruppen. Riksdagsgruppen hade idag sitt konstituerande möte inför den nya valperioden.
Svenska riksdagsgruppen
11.04.2023 kl. 14:58

Nato för Finland in i en ny era

Finland är nu officiellt fullvärdig medlem i Nato.
Anders Adlercreutz
04.04.2023 kl. 16:00

En historisk dag för Finland och Nato – aldrig mera ensam!

Svenska folkpartiets partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson gläds över att Finland nu är ett Natoland.
Anna-Maja Henriksson
04.04.2023 kl. 16:00

Rehn-Kivi tackar för sin tid i riksdagen

Idag har riksdagen hållit sitt sista plenum för den här valperioden. Dagens festplenum blir samtidigt det sista för riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP), som inte ställer upp i riksdagsvalet. 
Veronica Rehn-Kivi
23.03.2023 kl. 16:39

Gruppanföranden

Redogörelse om förändringarna i den säkerhetspolitiska miljön

Gruppanförande framfört av ledamot Anders Adlercreutz
20.04.2022 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna för 2023—2026

Gruppanförandet framfördes av ledamot Mats Löfström
19.04.2022 kl. 14:35

Statsrådets utbildningspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi
29.03.2022 kl. 15:00

Responsdebatt om redogörelsen för den inre säkerheten

Gruppanförandet hölls av ledamot Mikko Ollikainen
16.03.2022 kl. 15:00

Statsrådets bostadspolitiska redogörelse

Gruppanförande hållet av rikdagsledamot Mikko Ollikainen.
02.03.2022 kl. 16:06

Statsministerns upplysning om utrikes-och säkerhetspolitiska läget 23.2.2022

Gruppanförandet hållet av ledamot Eva Biaudet.
23.02.2022 kl. 15:00

Svar på interpellation om bränsle- och energipriserna 22.2.2022

Gruppanförandet hölls av ledamot Sandra Bergqvist
22.02.2022 kl. 14:56