Aktuellt

Världens lyckligaste land får inte vända ryggen åt växande drogproblem

Henrik Wickström, vice ordförande för Svenska folkpartiet och riksdagsledamot, är oroad över det växande antalet narkotikarelaterade dödsfall i Finland
Henrik Wickström
13.09.2023 kl. 10:31

Alla ministrar borde besöka Åland inkommande mandatperiod

Ålandsskrivningarna i regeringsprogrammet är som helhet mycket positiva
Mats Löfström
27.06.2023 kl. 15:15

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna 

Svenska riksdagsgruppen
27.06.2023 kl. 13:17

Mikaela Nylander utnämnd till statssekreterare

Svenska riksdagsgruppen
22.06.2023 kl. 12:19

Finlands tillväxt och framtid i centrum i regeringsprogrammet

Riksdagen diskuterade regeringsprogrammet idag (21.6). I sitt tal betonade riksdagsledamot Henrik Wickström att Finland befinner sig i en exceptionellt utmanande situation.
Henrik Wickström
21.06.2023 kl. 21:22

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2023

Gruppanförande 20.9.2022, ledamot Anders Adlercreutz.
20.09.2022 kl. 13:26

Jämställdhetspolitiska redogörelsen

Gruppanförande hållet 14.9 2022 av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2022 kl. 14:55

Planen för de offentliga finanserna 2023-2026

Gruppanförandet hölls av ledamot Bergqvist
15.06.2022 kl. 15:00

Klimatpolitisk plan på medellång sikt

Gruppanförande av ledamot Mikko Ollikainen
06.06.2022 kl. 14:04

Statsrådets redogörelse om säkerhetsläget och Nato-ansökan

Responsdebatt, Gruppanförande 17.5.2022, Eva Biaudet.
17.05.2022 kl. 12:58

NATO-MEDLEMSKAP

Gruppandörandet hållet av gruppens ordförande ledamot Anders Adlercreutz.
16.05.2022 kl. 11:46

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Responsdebatt, Gruppanförande 11.5.2022, Mats Löfström
11.05.2022 kl. 15:00