Aktuellt

Stärker Ålands livsmedelsindustris framtida konkurrenskraft

Löfström nöjd med att längre fordonskombinationer nu tillåts på finländska vägar.
Mats Löfström
28.02.2019 kl. 15:21

Utskottets majoritet tar nu en enorm risk

Riksdagsledamot, SFP:s ordförande Anna-Maja Henriksson ifrågasätter starkt regeringspartiernas representanters beslut i riksdagens social- och hälsovårdsutskott, att avsluta experthörandena  i utskottet gällande regeringens bemötande om sote-reformen
Anna-Maja Henriksson
27.02.2019 kl. 18:51

Andra stadiets utbildning ska vara avgiftsfri

Ojämlikheten inom utbildningen är ett växande problem. Hemmets socioekonomiska bakgrund påverkar barnens skolgång i allt större utsträckning och den här utvecklingen måste stoppas.
Anna-Maja Henriksson och Mikaela Nylander
26.02.2019 kl. 14:10

Tilläggsresurserna inom äldreomsorgen bör läggas på personalen

Riksdagen har idag debatterat valperiodens sista tilläggsbudget. I tilläggsbudgeten föreslås tilläggsanslag till äldreomsorgen och framför allt dess övervakning.
Veronica Rehn-Kivi
26.02.2019 kl. 14:47

Det lönar sig inte att försöka reformera för mycket på för kort tid

Vård- och landskapsreformens framtid är osäker på grund av grundlagsenliga problem och bristande tid att lösa problemen då valperioden snart tar slut.
Mikaela Nylander
25.02.2019 kl. 12:47

Om vi mäter fel saker kan vi inte bygga hållbart

När man mäter fel saker kan man inte få rätt svar.
Anders Adlercreutz
25.02.2019 kl. 11:13

Gruppanföranden

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00