Aktuellt

Viktigt att utveckla sjöbevakningens närvaro i skärgården!

På tisdag publicerade Åbo Underrättelser en artikel om att Hitis sjöbevakningsstationen hotas av nedläggning. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) är bekymrad över nyheten och betonar vikten av myndigheternas närvaro ute i skärgården. 
Sandra Bergqvist
02.06.2021 kl. 13:45

Ett steg närmare förnyandet av Rävsundsbron och Hessundsbron

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist om tredje tilläggsbudgeten:
Sandra Bergqvist
02.06.2021 kl. 17:58

Vårdreformen måste fås i mål

Veronica Rehn-Kivi
01.06.2021 kl. 15:00

Vi gagnas inte av en progressiv kommunalskatt

Val skapar behov för ekonomiska utspel. Inför riksdagsvalet lovades högre pensioner. Inför kommunalvalet mera pengar till kommunerna.
Anders Adlercreutz
31.05.2021 kl. 09:10

Vi behöver en konkurrenskraftig företagsbeskattning!

Anna-Maja Henriksson
29.05.2021 kl. 10:09

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50