Aktuellt

Vuxna sparar och barnen betalar

Under de senaste 30 åren har nästan hälften av Finlands grundskolor lagts ner.
Sandra Bergqvist
17.09.2020 kl. 07:00

Sysselsättningspolitik kan inte göras utan jämställdhet

Vårens händelseförlopp och höstens fortsatta restriktioner tillsammans med en försiktighet att leva normalt, har en enorm negativ effekt på sysselsättningssituationen för alltför många.
Eva Biaudet
15.09.2020 kl. 15:16

Vi behövs alla

I HBL (12.9) ifrågasattes SFP:s och vår partiordförandes vilja att jobba för hela Finland.
Anders Adlercreutz
15.09.2020 kl. 13:50

Forskning behövs över hur skolstängningar påverkar barnen

Sedan år 1990 har ungefär 100 grundskolor lagts ner varje år, vilket betyder att över hälften av landets grundskolor har stängts under de senaste 30 åren.
Sandra Bergqvist
14.09.2020 kl. 13:47

En trygg gränspolitik som ser framåt

Sent i torsdags fattade regeringen viktiga beslut om en långsiktig gränspolitik. Det handlar om en modell där vi stegvis öppnar våra gränser, men samtidigt ser till att Finland är tryggt för alla som rör sig här.
Anna-Maja Henriksson
12.09.2020 kl. 15:31

Förnyandet av translagen ska fortskrida!

Regeringen har som tydligt mål att stärka könsminoriteters och sexuella minoriteters position. En av de viktigaste åtgärderna på detta område är förnyandet av translagen. 
Thomas Blomqvist
12.09.2020 kl. 11:24

Äntligen kan vi öppna till Sverige

Thomas Blomqvist
11.09.2020 kl. 12:41

Gruppanföranden

Eettistä tietopolitiikkaa tekoälyn aikakaudella-selonteko

Lähetekeskustelu/remissdebatt 13.12.2018.    Ledamot Stefan Wallin
13.12.2018 kl. 17:31

Aktuell debatt om den framtida utvecklingen i EU

Gruppanförande 12.12.2018, Eva Biaudet
12.12.2018 kl. 14:38

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56

Alternativa budgeterna 14.11.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson,
14.11.2018 kl. 14:37

Vi kan bättre.

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 2019
07.11.2018 kl. 14:44

Statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande 23.10 2018 hållet av ledamot Stefan Wallin
23.10.2018 kl. 14:57