Aktuellt

Nordens tid är nu

Nordiska rådets 74:e session hålls i Helsingfors den här veckan (31.10-3.11.2022). Det är fråga om en nordisk storsamling, där de nordiska ländernas och självstyrande områdenas parlamentariker och ministrar möts för att diskutera aktuella nordiska frågor
Thomas Blomqvist
31.10.2022 kl. 15:04

Digitaliseringens båda sidor

Mikko Ollikainen
30.10.2022 kl. 19:49

Långsiktigt arbete behövs för samernas språkliga rättigheter

Svenska folkpartiets ordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson understryker i samband med den samiska språkveckan vikten av långsiktigt arbete för samernas språkliga rättigheter. 
Anna-Maja Henriksson
28.10.2022 kl. 17:13

Gängkriminalitet är ett växande problem som måste tas på allvar

Gängkriminalitet har de senaste åren blivit ett allt allvarligare problem i våra stora städer
Sandra Bergqvist
27.10.2022 kl. 15:31

Den förnyade abortlagstiftningen stärker kvinnors självbestämmanderätt

Riksdagen har godkänt en ändring av abortlagstiftningen med rösterna 125-41.
Thomas Blomqvist
27.10.2022 kl. 13:35

Gruppanföranden

Reponsdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet av ledamot Anders Norrback
07.12.2021 kl. 14:50

Interpellation om Finlands beredskap för hybridpåverkan som bygger på styrning av migrationsströmmar

Gruppanförande hållet av ledamot Mats Löfström
24.11.2021 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 23.11.2021 hållet av ledamot Mikko Ollikainen
23.11.2021 kl. 14:49

Responsdebatt om Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 17.11.2021, hållet av ledamot Eva Biaudet.
17.11.2021 kl. 14:53

Responsdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande 27.10.2021, ledamot Eva Biaudet framförde talet.
27.10.2021 kl. 14:50

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00