Aktuellt

Rehn-Kivi tackar för sin tid i riksdagen

Idag har riksdagen hållit sitt sista plenum för den här valperioden. Dagens festplenum blir samtidigt det sista för riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP), som inte ställer upp i riksdagsvalet. 
Veronica Rehn-Kivi
23.03.2023 kl. 16:39

Kvinnors lika rättigheter är allas ansvar

Idag den 8 mars på den internationella kvinnodagen uppmärksammar vi arbetet för kvinnors lika rättigheter.
Thomas Blomqvist
08.03.2023 kl. 10:00

Minister Blomqvist deltar i toppmöte för flickors och kvinnors rättigheter

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist leder Finlands delegation till sessionen för FN:s Kvinnokommission (Commission on the Status of Women, CSW). FN:s Kvinnokommissions 67:e session ordnas 6-17 mars i New York.
Thomas Blomqvist
06.03.2023 kl. 14:19

Nu kan vi helt utrota cancerformer förorsakade av papillomviruset!

Lördagen den 4 mars firas den internationella HPV-dagen för att uppmärksamma papillomviruset, som förorsakar både livmoderhals- och strupcancer och besvärliga kondylomer.
Veronica Rehn-Kivi
03.03.2023 kl. 12:05

Bred enighet i riksdagen för Nato-medlemskap 

Thomas Blomqvist
01.03.2023 kl. 14:29

Äntligen har vi en ny funktionshinderservicelag!

Riksdagen har idag godkänt den nya funktionshinderservicelagen.
Veronica Rehn-Kivi
01.03.2023 kl. 16:16

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00

Anförande i debatten om statsministerns upplysning om spetsprojekten 7.10.2015

Riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson
07.10.2015 kl. 15:00

Statsrådets meddelande om åtgärder för att förbättra kostnadskonkurrenskraften 30.9.2015

Gruppanförande 30.9 2015 av Carl Haglund
30.09.2015 kl. 10:57