Aktuellt

Idrotts- och ungdomsminister Sandra Bergqvist har valts till WADA:s stiftelsestyrelse

Fint erkännande för finländsk idrott
Sandra Bergqvist
24.10.2023 kl. 17:16

Framtidens skola stakas nu

Jaha, ännu en sådan rubrik. Detta har vi tänkt göra och även gjort flera gånger tidigare - måste vi faktiskt ändra på något just nu då vi äntligen utlovats arbetsro?
Mikko Ollikainen
06.11.2023 kl. 13:10

När statens ekonomi skall balanseras har vi tre alternativ.

Anders Norrback
22.10.2023 kl. 06:11

Vårdsektorn behöver arbetsro 

Riksdagen förde idag debatt om den interpellation som väckts mot regeringen om närservice inom social- och hälsovården och om att trygga finansiering för välfärdsområdena. I sitt gruppanförande betonade riksdagsledamot Henrik Wickström (SFP) att det inte nu är tid för kortsiktiga lösningar utan det behövs arbetsro för hela vårdsektorn att nu komma ordentligt igång med arbetet efter reformen. Han lyfte även fram hur personalen är vårdens viktigaste resurs. 
Henrik Wickström
18.10.2023 kl. 15:52

Vi behöver en politik om skapar förutsättningar för tillväxt och tryggar konkurrenskraften

På tisdagen under riksdagens plenum diskuterades regeringens budgetproposition för 2024. Gruppordförande Otto Andersson framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande.
Otto Andersson
10.10.2023 kl. 14:26

Granskningen av funktionshinderservicelagen bör prioriteras 

Riksdagen har fattat beslut om att skjuta fram ikraftträdandet av funktionshinderservicelagen. SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström anser att den nya regeringen hamnade i en svår sits angående lagstiftningen.
Henrik Wickström
28.09.2023 kl. 09:22

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00