Aktuellt

Finlands tillväxt och framtid i centrum i regeringsprogrammet

Riksdagen diskuterade regeringsprogrammet idag (21.6). I sitt tal betonade riksdagsledamot Henrik Wickström att Finland befinner sig i en exceptionellt utmanande situation.
Henrik Wickström
21.06.2023 kl. 21:22

Gruppordförande Andersson: För att kunna trygga välfärden och servicen även i framtiden, behövs en stabil ekonomi.

På onsdagen under riksdagens plenum debatterades det nya regeringsprogrammet. Gruppordförande Otto Andersson framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande. 
Otto Andersson
21.06.2023 kl. 20:19

Otto Andersson vald till ordförande för Svenska riksdagsgruppen

Svenska riksdagsgruppen
20.06.2023 kl. 13:49

Barn och unga vinnare på Ständerhuset

En mycket innehållsrik resa med känslor som gått både upp och ner. Så kan vi beskriva den sju veckor långa maratonresan, regeringsförhandlingarna på Ständerhuset, som nu nått sin målgång. Processen har krävt tålamod, envishet och goda sittmuskler.
Mikko Ollikainen
18.06.2023 kl. 10:42

Nu skapar vi förutsättningar för Finland att förnya sig

Regeringssonderare Petteri Orpo meddelade på torsdagen 15  juni att ett förhandlingsresultat har nåtts.
Anna-Maja Henriksson
16.06.2023 kl. 10:52

Nu satsas det på vården 

Satsningarna på vården ökar under regeringsperioden med fyra miljarder euro - det betyder mera pengar till att avkorta vårdköerna och terapigarantin tas i bruk bland barn och unga
Henrik Wickström
16.06.2023 kl. 10:50

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00