Aktuellt

Utvecklande av kustbanan tar ett steg framåt

Igår presenterade regeringen Orpo sitt första budgetförslag. I budgetförslaget för år 2024 finns kustbanan omnämnd. Enligt beslutet ska en plan för utveckling av kustbanan på sträckan Köklax-Karis utarbetas år 2024.
Anders Adlercreutz och Henrik Wickström
20.09.2023 kl. 14:18

Regeringens uppgift är att anpassa ekonomin, men också göra satsningar

Regeringen Orpo har idag den 19 september hållit sin första budgetria. Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist deltog i förhandlingarna.
Sandra Bergqvist
20.09.2023 kl. 12:53

Viktiga satsningar som stärker Finlands konkurrenskraft

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz är nöjd med förhandlingsresultatet om förslaget till statsbudget år 2024.
Anders Adlercreutz
20.09.2023 kl. 12:52

Satsningar på utbildning, forskning och tillväxt för Finland framåt

SFP:s partiordförande, undervisningsminister Anna-Maja Henriksson är nöjd med slutresultatet. 
Anna-Maja Henriksson
20.09.2023 kl. 12:51

Viktigt att inre marknaden fungerar

Europa- och ägarstryrningsminister Anders Adlercreutz deltog i EU:s allmänna råd som möttes i Bryssel den 19 september. 
Anders Adlerceutz
19.09.2023 kl. 17:40

Världens lyckligaste land får inte vända ryggen åt växande drogproblem

Henrik Wickström, vice ordförande för Svenska folkpartiet och riksdagsledamot, är oroad över det växande antalet narkotikarelaterade dödsfall i Finland
Henrik Wickström
13.09.2023 kl. 10:31

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00