Aktuellt

Nya avfallslagen är en arbetsseger.

En arbetsseger. Så beskriver de tre österbottniska SFP-riksdagsledamöterna Ollikainen, Norrback och Strand regeringens slutgiltiga förslag till ny avfallslag, som gavs idag.
Anders Norrback, Mikko Ollikainen och Joakim Strand
25.03.2021 kl. 15:56

SFP kan godkänna de föreslagna begränsningarna

Svenska riksdagsgruppen har på sitt möte i dag beslutat, att gruppen godtar att regeringen går vidare med förslaget gällande rörelsebegränsningar för att stävja spridningen av coronaviruset.
Svenska riksdagsgruppen
24.03.2021 kl. 22:15

Viktigt att aktivt främja det nordiska samarbetet

Idag firar vi Nordens dag. Den 23 mars 1962 var datumet då de nordiska länderna undertecknade Helsingfors-avtalet, vilket fortfarande ligger till grund för både det parlamentariska samarbetet och samarbetet regeringarna emellan.
Thomas Blomqvist
23.03.2021 kl. 11:23

Företagsamheten ger hopp i kristid

Ett år har nu gått sen coronapandemin slog till i Finland med bland annat i bruktagandet av beredskapslagen som följd.
Mikko Ollikainen
20.03.2021 kl. 08:37

Yrkesfiskarnas roll tryggas i den nya lagen om fiske

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP), välkomnar regeringspropositionen som kommer att förbättra möjligheterna för yrkesfiskare att registrera sig som fiskare av klass 1. Registreringen av de olika klasserna är viktigt för att fiskandet som yrkesfiskare ska vara möjligt i framtiden. 
Anders Norrback
19.03.2021 kl. 15:34

Hatretorik och trakasserier har ingen plats i vårt samhälle

Idag den 19 mars uppmärksammas Minna Canth-dagen och jämställdhetsdagen. Även om vi idag på många sätt lever mer jämställt än någonsin förr, står det klart att jämställdhetsarbetet inte är färdigt.
Thomas Blomqvist
19.03.2021 kl. 15:33

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16