Aktuellt

Den nya ägarpolitiska principbeslutet betonar ansvarsfullt ägande

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz har idag den 23 maj 2024 presenterat regeringens nya ägarpolitiska principbeslut. Principbeslutet är det centrala dokumentet som styr statens ägarstyrningsverksamhet i alla statsägda bolag.
Anders Adlercreutz
23.05.2024 kl. 12:05

SFP:s ministergrupp betonar vikten av att grundlagsutskottets ska behandla den nya gränslagen

Regeringen gav den 21 maj ett lagförslag till riksdagen om tillfälliga åtgärder mot instrumentaliserad inresa
Adlercreutz, Bergqvist, Herniksson
21.05.2024 kl. 15:02

Viktiga satsningar på riksväg 8 och på Kustbanan i regeringens tilläggsbudget

Regeringen godkände tisdagen den 21 maj regeringens förslag till andra tilläggsbudget för år 2024.
Anna-Maja Henriksson
21.05.2024 kl. 16:18

Kustbanan får 30 miljoner i regeringens tilläggsbudget

Henrik Wickström
21.05.2024 kl. 17:00

Goda nyheter för kustbanan

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz är nöjd över regeringens beslut att satsa 80 miljoner på att renovera kustbanan samt om att satsa 30 miljoner på banavsnittet från Karis till Köklax. 
Anders Adlercreutz
21.05.2024 kl. 20:14

Ekonomin behöver framtidstro

Riksdagen förde debatt om den interpellation som väckts mot regeringen finanspolitik. Riksdagsledamot Henrik Wickström (SFP) lyfte i sitt gruppanförande fram de positiva ekonomiska åtgärderna regeringen åtagit för att på lång sikt stärka den finska ekonomin, samtidigt som den sociala rättvisan beaktas. 
Henrik Wickström
16.05.2024 kl. 14:00

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.1.–30.6.2024

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
15.11.2023 kl. 15:08

Interpellation om social- och hälsovården

Gruppanförande, hållet av ledamot Henrik Wickström.
18.10.2023 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2024   

Gruppanförande hållet av riksdagsgruppens ordförande Otto Andersson.
10.10.2023 kl. 13:00

Statsrådets meddelande om främjande av likabehandling, jämställdhet och ickediskriminering i det finländska samhället

Gruppanförande hållet av gruppordförande Otto Andersson.
06.09.2023 kl. 15:00

Regeringen Orpos regeringsprogram

Gruppanförande, Otto Andersson, Svenska riksdagsgruppen 21.6.2023
21.06.2023 kl. 14:00

Svar till regeringssonderare Orpo

18.04.2023 kl. 12:16

Interpellation om skuldsättningen inom den offentliga ekonomin

Gruppanförande 8.2.2023, Sandra Bergqvist, Svenska riksdagsgruppen
08.02.2023 kl. 14:58