Aktuellt

Färjetrafiken får mer pengar

Under riksdagens budgetdebatt på fredagen var SFP:s riksdagsledamot Sandra Bergqvist mycket glad över att anslaget för landsvägsfärjorna föreslås öka med en miljon euro för år 2021.
Sandra Bergqvist
09.10.2020 kl. 13:39

Exceptionell budget i exceptionella tider

Anders Adlercreutz
07.10.2020 kl. 13:02

Bergqvist välkomnar satsningar på kunnande, barn och hållbara lösningar

För att få ekonomin att rulla igen till följd av coronakrisen behövs nu stimulerande, långsiktiga och hållbara lösningar. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) ser möjligheter för förnyelse och utveckling i regeringens budgetförslag 2021.
Sandra Bergqvist
07.10.2020 kl. 17:14

Regeringen fortsätter halvera farledsavgifterna

Regeringen föreslår i statsbudgeten för år 2021 bland annat en fortsatt halvering av farledsavgifterna för att stärka industrin konkurrenskraft.
Anna-Maja Henriksson
05.10.2020 kl. 15:15

Stöd till beskogning är praktiskt klimatarbete

Regeringen beslöt i dag, enligt regeringsprogrammet och beslut gjorda på regeringens klimatmöte i Nordsjö tidigare i år, om ett temporärt stöd för beskogning för att öka kolbindningen och på så vis bekämpa klimatförändringen.
Thomas Blomqvist
05.10.2020 kl. 11:53

Mycket olyckligt om Lovisa blir utan tågförbindelse  

Kommunikationsministeriet meddelade igår att planeringen gällande tågförbindelsen österut från Helsingfors kommer att gå vidare enligt planen för Östbanan, där rutten går via Borgå till Kouvola. Det innebär att Lovisa skulle bli utan tågförbindelse. SFP:s nyländska riksdagsledamöter Anders Adlercreutz och Veronica Rehn-Kivi är besvikna över beslutet. 
ANders Adlercreutz och Veronca Rehn-Kivi
01.10.2020 kl. 17:59

Arbetet för Östra kustbanan fortsätter

Thomas Blomqvist
01.10.2020 kl. 18:48

Gruppanföranden

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00