Aktuellt

Undervisningsminister Henriksson inleder Ministern i skolan-turné

 Turnén innebär att Henriksson i egenskap av undervisningsminister kommer att besöka skolor och läroanstalter runtom i Finland för att bekanta sig med vardagen och verksamheten i dessa.
Anna-Maja Henriksson
25.09.2023 kl. 11:28

Strand ny ordförande för underrättelsetillsynsutskottet

Riksdagen har idag valt underrättelsetillsynsutskottets medlemmar. Svenska riksdagsgruppens riksdagsledamot Joakim Strand (SFP) har utsetts till ordförande för utskottet, vilket även innebär att svenska riksdagsgruppen åter har en medlem i talmanskonferensen.
Joakim Strand
22.09.2023 kl. 15:00

Utvecklande av kustbanan tar ett steg framåt

Igår presenterade regeringen Orpo sitt första budgetförslag. I budgetförslaget för år 2024 finns kustbanan omnämnd. Enligt beslutet ska en plan för utveckling av kustbanan på sträckan Köklax-Karis utarbetas år 2024.
Anders Adlercreutz och Henrik Wickström
20.09.2023 kl. 14:18

Regeringens uppgift är att anpassa ekonomin, men också göra satsningar

Regeringen Orpo har idag den 19 september hållit sin första budgetria. Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist deltog i förhandlingarna.
Sandra Bergqvist
20.09.2023 kl. 12:53

Viktiga satsningar som stärker Finlands konkurrenskraft

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz är nöjd med förhandlingsresultatet om förslaget till statsbudget år 2024.
Anders Adlercreutz
20.09.2023 kl. 12:52

Satsningar på utbildning, forskning och tillväxt för Finland framåt

SFP:s partiordförande, undervisningsminister Anna-Maja Henriksson är nöjd med slutresultatet. 
Anna-Maja Henriksson
20.09.2023 kl. 12:51

Gruppanföranden

Statsrådets framtidsredogörelse, Utblick över kommande generationers Finland

Gruppanförandet hållet av Framtidsutskottets ordförande, ledamot Joakim Strand.
24.01.2023 kl. 15:00

Interpellation om bekämpning av ungdoms- och gatugängskriminalitet genom migrations- och kriminalpolitiska åtgärder

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
19.12.2022 kl. 11:00

Responsdebatt för budgeten 2023

Gruppanförhandet hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi
14.12.2022 kl. 11:00

Statsrådets redogörelse om rättsvården

Gruppanförande 1.12.2022, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2022 kl. 18:00

Statsrådets redogörelse till riksdagen om Senatkoncernen och statens verksamhetslokalförvaltning

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
16.11.2022 kl. 15:00

Redogörelsen om digitala kompassen

Gruppanförande hållet av ledamot Anders Norrback.
16.11.2022 kl. 16:31