Aktuellt

Regeringen främjar GigaVaasa  

Joakim Strand
17.04.2024 kl. 15:28

Ungas välmående, delaktighet och trygghetskänsla ska stärkas

Statsrådet har fattat beslut om det riksomfattande programmet för ungdomsarbete och ungdomspolitik (RUNGPO) 2024–2027. Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande, Sandra Bergqvist är särskilt nöjd över att unga hörts och varit delaktiga i beredningen av programmet.
Sandra Bergqvist
22.03.2024 kl. 21:59

Kunskaperna i svenska och finska behöver stärkas

Under förra regeringsperioden krävde SFP en utredning om hur slopandet av det obligatoriska provet i det andra inhemska språket, dvs. svenska eller finska, i studentexamen har inverkat på språkkunskaperna. Idag överlämnades den till undervisningsminister, SFP:s partiordförande Anna-Maja Henriksson.
Anna-Maja Henriksson
21.03.2024 kl. 22:05

Minister Bergqvist är glad över dessa riktade satsningar

I förslaget till regeringens första tilläggsbudget för 2024 presenteras stödpaket för både ungdomsarbetet och toppidrotten.
Sandra Bergqvist
21.03.2024 kl. 22:03

Besvikelse och framtidstro

Metsä Board meddelade tidigare idag (21.3.2024) att de inte genomför det planerade falskartongfabriksprojektet i Kaskö. Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) är besviken, men utrycker också framtidstro. 
Anders Norrback
21.03.2024 kl. 22:02

Gruppanföranden

Interpellation om ungas framtid            

Gruppanförande hållet av ledamot Henrik Wickström.
21.11.2023 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.1.–30.6.2024

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
15.11.2023 kl. 15:08

Interpellation om social- och hälsovården

Gruppanförande, hållet av ledamot Henrik Wickström.
18.10.2023 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2024   

Gruppanförande hållet av riksdagsgruppens ordförande Otto Andersson.
10.10.2023 kl. 13:00

Statsrådets meddelande om främjande av likabehandling, jämställdhet och ickediskriminering i det finländska samhället

Gruppanförande hållet av gruppordförande Otto Andersson.
06.09.2023 kl. 15:00

Regeringen Orpos regeringsprogram

Gruppanförande, Otto Andersson, Svenska riksdagsgruppen 21.6.2023
21.06.2023 kl. 14:00

Svar till regeringssonderare Orpo

18.04.2023 kl. 12:16