Aktuellt

Motion ska kunna vara både nytta och nöje

Det här är min första kolumn som nyutnämnd idrotts- och ungdomsminister. Jag tänkte därför ta tillfället i akt och öppna upp hur jobbet kommit igång och hur jag tänker kring den här posten.
Sandra Bergqvist
06.07.2023 kl. 14:13

SFP bär ansvar även för de kommande generationerna

Det nya regeringsprogrammet har väckt en hel del diskussion vilket är naturligt när ett regeringsprogram publiceras. Ett regeringsprogram är alltid en kompromiss mellan olika partier vilket betyder att ingen helt får igenom sin egen politik.
Henrik Wickström
01.07.2023 kl. 14:26

Alla ministrar borde besöka Åland inkommande mandatperiod

Ålandsskrivningarna i regeringsprogrammet är som helhet mycket positiva
Mats Löfström
27.06.2023 kl. 15:15

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna 

Svenska riksdagsgruppen
27.06.2023 kl. 13:17

Mikaela Nylander utnämnd till statssekreterare

Svenska riksdagsgruppen
22.06.2023 kl. 12:19

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16