Aktuellt

Hårt arbete för svenskan ger resultat

Denna söndag vajar de blåvita finska flaggorna för att uppmärksamma Svenska dagen.
Anna-Maja Henriksson
05.11.2022 kl. 06:59

Digitaliseringens båda sidor

Mikko Ollikainen
30.10.2022 kl. 19:49

Kolumn till Ålandstidningen

Thomas Blomqvist
22.10.2022 kl. 15:10

Många järn i elden

Att ha många bollar i luften och hantera såväl stora som mindre frågor varje dag, blir en vana i ministeruppdraget
Anna-Maja Henriksson
22.10.2022 kl. 07:29

Vi måste skapa framtidstro för unga

Med jämna mellanrum lyfts frågan om ungas psykiska hälsa upp, bland annat i veckan då vi presenterades väldigt oroväckande statistik. I sig kom inte som någon överraskning men trots det är påminnelsen ögonöppnande.
Mikko Ollikainen
22.10.2022 kl. 07:26

Sannfinländarna har fel - svenskan behövs!

Finland har två nationalspråk, finska och svenska, slår vår grundlag fast. Det svenska har alltid varit en del av Finland och ska så vara härifrån framåt.
Anna-Maja Henriksson
15.10.2022 kl. 15:13

Vi behöver ett Idrott12-program

Det finns undantag, men att vi finländare generellt rör på oss för lite kommer säkerligen inte som en överraskning för någon. Det påvisades igen då UKK-institutet tidigare i veckan publicerade sin nyaste rapport om hur mycket, eller i det här fallet hur lite, finländarna rör på sig.
Mikko Ollikainen
15.10.2022 kl. 11:25

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12