Aktuellt

Ett framtida nordiskt välfärdssamhälle förutsätter samtidigt en nordisk arbetsmarknad

På tisdagen diskuterade riksdagen interpellationen gällande arbetsmarknaden som oppositionspartierna SDP, De Gröna och Vänsterförbundet lämnat in. Gruppordförande Otto Andersson framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande. 
Otto Andersson
20.02.2024 kl. 15:31

Använd Rysslands frysta tillgångar för Ukraina

Anders Adlercreutz
20.02.2024 kl. 17:23

Biaudet hade önskat klarare besked och stöd för direktivet om företagsansvar

SFP har länge arbetat för en ambitiös lag om företagens samhällsansvar på EU-nivå. Idag fastställde stora utskottet Finlands ståndpunkt.
Eva Biaudet
08.02.2024 kl. 12:03

Otto Andersson fortsätter leda Svenska riksdagsgruppen 

Svenska riksdagsgruppen hade sitt konstituerande möte idag måndag 5.2.2024 under sitt midvintermöte i Grankulla.
Svenska riksdagsgruppen
05.02.2024 kl. 18:47

Vi tänker långsiktigt och satsar på unga, utbildning och vården

Riksdagsledamot Henrik Wickström betonade långsiktig ekonomisk politik med satsningar på framtiden i sitt anförande i dagens responsdebatt om budgetpropositionen.
Henrik Wickström
13.12.2023 kl. 11:55

En arbetsseger då direkt tågtrafik mellan Helsingfors och Hangö inleds

VR har idag meddelat att de inleder direkt tågtrafik från Helsingfors till Hangö.
Anders Adlercreutz
12.12.2023 kl. 12:38

Direkt tågförbindelse mellan Hangö och Helsingfors blir verklighet i januari - även Ingå station planeras att öppnas för trafik

Idag har VR meddelat att bolaget inleder tågtrafik mellan Karis och Hangö 8.1. Samtidigt kommer VR att inleda trafikerandet av sina första direkta tågturer mellan Helsingfors och Hangö. Det handlar om några enstaka turer varje vecka (onsdag, fredag och söndag). Det här betyder att även Ingå station kommer att öppnas efter att den varit stängd sedan våren 2016.
Henrik Wickström
12.12.2023 kl. 12:35

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12