Aktuellt

Adlercreutz fortsätter leda Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot Anders Adlercreutz har återvalts till gruppordförande för Svenska riksdagsgruppen. Riksdagsgruppen hade idag sitt konstituerande möte inför den nya valperioden.
Svenska riksdagsgruppen
11.04.2023 kl. 14:58

Nato för Finland in i en ny era

Finland är nu officiellt fullvärdig medlem i Nato.
Anders Adlercreutz
04.04.2023 kl. 16:00

En historisk dag för Finland och Nato – aldrig mera ensam!

Svenska folkpartiets partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson gläds över att Finland nu är ett Natoland.
Anna-Maja Henriksson
04.04.2023 kl. 16:00

Rehn-Kivi tackar för sin tid i riksdagen

Idag har riksdagen hållit sitt sista plenum för den här valperioden. Dagens festplenum blir samtidigt det sista för riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP), som inte ställer upp i riksdagsvalet. 
Veronica Rehn-Kivi
23.03.2023 kl. 16:39

Kvinnors lika rättigheter är allas ansvar

Idag den 8 mars på den internationella kvinnodagen uppmärksammar vi arbetet för kvinnors lika rättigheter.
Thomas Blomqvist
08.03.2023 kl. 10:00

Minister Blomqvist deltar i toppmöte för flickors och kvinnors rättigheter

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist leder Finlands delegation till sessionen för FN:s Kvinnokommission (Commission on the Status of Women, CSW). FN:s Kvinnokommissions 67:e session ordnas 6-17 mars i New York.
Thomas Blomqvist
06.03.2023 kl. 14:19

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2019

Gruppanförande 18.9.2018
18.09.2018 kl. 13:00

Aktuell debatt om utmaningarna för det internationella, multilaterala  samarbetet.

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 12.6 2018 av riksdagsledamot Stefan Wallin
12.06.2018 kl. 16:16

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om politiken för geografisk information

Gruppanförande av Mats Nylund 23.5 2018.
23.05.2018 kl. 15:00

Aktualitetsdebatt om EU:s långsiktiga budgetramar

Mats Löfström, 9.5.2018
09.05.2018 kl. 15:03

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52