Aktuellt

Viktigt värna om det nordiska perspektivet i alla lägen

De nordiska samarbetsministrarna har idag gett ett gemensamt uttalande där de betonar vikten av att värna om det nordiska perspektivet.
Thomas Blomqvist
28.06.2022 kl. 13:40

En seger för jämställdheten och landets kvinnor och flickor.

Riksdagen har idag godkänt den historiska reformen av sexualbrottslagstiftningen.
Anna-Maja Henriksson
27.06.2022 kl. 19:38

Norden enat mot människohandel

Äntligen har vi med mina nordiska justitieministerkolleger kunnat samlas i samma land omkring samma mötesbord
Anna-Maja Henriksson
23.06.2022 kl. 10:56

Satsningar på barn, unga och kunnande behövs för att skapa framtidstro

Riksdagen förde idag responsdebatt om planen för de offentliga finanserna 2023–2026. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) betonade i sitt gruppanförande att exceptionella tider krävt exceptionella åtgärder men att en växande lånebörda inte kan vara en långsiktig lösning. 
Sandra Bergqvist
15.06.2022 kl. 15:12

Seniorrådgivningar tar ett steg framåt!

Idag har riksdagens social- och hälsovårdsutskott fått färdigt sitt betänkande om det stora lagpaketet med förbättringar inom äldreomsorgen.
Veronica Rehn-Kivi
16.06.2022 kl. 10:10

Klimatförändringen inte bara en utmaning, utan också en möjlighet för våra företag.

Riksdagen förde idag remissdebatt gällande redogörelsen om den klimatpolitiska planen på medellång sikt. Riksdagsledamot Mikko Ollikainen (SFP) betonade i sitt gruppanförande vikten av klimatarbete på olika nivåer, samt möjligheterna klimatarbetet öppnar för våra företag.
Mikko Ollikainen
17.06.2022 kl. 10:07

Gruppanföranden

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36