Aktuellt

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
Svenska riksdagsgruppen
23.04.2019 kl. 08:50

Stöpseln på vårdreformen drogs ur

Mats Löfström
09.03.2019 kl. 00:51

Att hacka en mjölkmaskin

Inte allt i riksdagen handlar om landskaps- och vårdreformen, även om man lätt får den bilden
Mats Löfström
03.03.2019 kl. 11:55

Använding av kött- och mjölkprodukter

Helsingfors stadsfullmäktige behandlade i onsdags en fullmäktigemotion som kräver att staden ska halvera användningen av kött- och mjölkprodukter i sin bespisning fram till år 2025.
Mats Nylund
17.02.2019 kl. 06:39

Prioritera det befintliga trafiknätet

För att klara av att upprätthålla vårt välfärdssamhälle behöver vi en hög sysselsättningsgrad.
Thomas Blomqvist
15.02.2019 kl. 09:07

Kvaliteten i åldringsvården

Veckans stora diskussionsämne i riksdagen har varit kvaliteten i åldringsvården.
Mats Nylund
08.02.2019 kl. 11:46

Matlandet Finland

Som bäst pågår världens största matmässa, Grüne Woche, i Berlin
Mats Nylund
25.01.2019 kl. 11:45

Gruppanföranden

Mänskliga rättigheter

Statsrådets redogörelse om de mänskliga rättigheterna 2014 Gruppanförande 11.11 2014, Svenska riksdagsgruppen, Stefan Wallin
11.11.2014 kl. 15:00

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen i Finland, interpellation Gruppanförande 5.11 2014/ Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
05.11.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00

Ökad ojämlikhet

Interpellationen om den ökande ojämlikheten och låginkomsttagares försörjningsproblem. Gruppanförande 23.9 2014, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
23.09.2014 kl. 15:00

Budgetförslaget 2015

Remissdebatt om budgetförslaget 2015. Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Mikaela Nylander 16.9 2014
16.09.2014 kl. 15:21

Polisens resurser

Interpellationsdebatt om polisens resurser 10.9 2014 Ulla-Maj Wideroos, Svenska riksdagsgruppen
10.09.2014 kl. 15:00