Aktuellt

Kommunerna har en viktig roll i klimatarbetet

Kommunerna har en avgörande roll i miljöfrågor och när Finlands klimatmål ska uppnås.
Sandra Bergqvist
18.03.2021 kl. 12:12

Valet hålls i juni

Det är drygt ett år sedan vi för första gången under fredstid tog beredskapslagen i bruk.
Anna-Maja Henriksson
20.03.2021 kl. 07:10

Biaudet nöjd med krishanteringskommitténs betänkande

Aktivt deltagande rekommenderas
Eva Biaudet
17.03.2021 kl. 12:47

Programmet för hållbar tillväxt ska ses som en möjlighet att förnya Finland

Regeringen presenterade idag Finlands preliminära program för hållbar tillväxt och återhämtning.
Anna-Maja Henriksson
15.03.2021 kl. 20:59

Att flytta ett val

För nästan exakt ett år sedan tog vi för första gången i bruk beredskapslagen i fredstid.
Anna-Maja Henriksson
17.03.2021 kl. 05:58

Vaccinutrikespolitik

Finland och Åland får vacciner via inköpsprogrammet som EU administrerar.
Mats Löfström
15.03.2021 kl. 09:38

Det blir kommunalval i juni

Vissa dagar är tyngre än andra. En sådan dag fick jag uppleva förra lördagen. Men som minister och riksdagsledamot måste man kunna vara med och fatta också svåra beslut.
Anna-Maja Henriksson
13.03.2021 kl. 06:45

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58

Interpellation om linjen i den ekonomiska politiken

Gruppanförande framfört av gruppordförande Anders Adlercreutz.
18.05.2021 kl. 15:00