Aktuellt

Skriftligt spörsmål om gynekologiska cancerpatienters undersökningar, rehabilitering och psykosocialt stöd

SFP:s riksdagsledamot Eva Biaudet har idag lämnat in ett skriftligt spörsmål om gynekologiska cancerpatienters undersökningar, rehabilitering och psykosocialt stöd.
Eva Biaudet
15.04.2021 kl. 08:27

Ungdomarnas mentala hälsa måste prioriteras genast

Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) vill se omedelbara åtgärder för att främja ungdomarnas och studerandenas mentala hälsa.
Veronica Rehn-Kivi
14.04.2021 kl. 13:56

Nya grepp behövs för att öka arbetsrelaterad invandring

Vi behöver radikalt snabbare lovprocesser och vårt samhälle behöver i grunden lägga om sin attityd när det gäller arbetsrelaterad invandring.
Anders Adlercreutz
13.04.2021 kl. 10:00

Coronaåret ändrar på utbildningssektorn

Den utbildningspolitiska redogörelsen, som publicerades idag, kunde inte ha kommit lägligare – av många olika orsaker.
Mikko Ollikainen
08.04.2021 kl. 18:32

Hushållsavdraget bör höjas

Anna-Maja Henriksson
07.04.2021 kl. 14:50

Grundlagsutskottet om rörelsefriheten

Regeringen gav för ett par veckor sedan ett mycket uppmärksammat lagförslag om att få begränsa rörelsefriheten för att ytterligare försöka minska spridningen av coronaviruset.
Mats Löfström
03.04.2021 kl. 07:27

Gruppanföranden

Aktuell debatt om utmaningarna för det internationella, multilaterala  samarbetet.

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 12.6 2018 av riksdagsledamot Stefan Wallin
12.06.2018 kl. 16:16

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om politiken för geografisk information

Gruppanförande av Mats Nylund 23.5 2018.
23.05.2018 kl. 15:00

Aktualitetsdebatt om EU:s långsiktiga budgetramar

Mats Löfström, 9.5.2018
09.05.2018 kl. 15:03

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04