Aktuellt

Det slutliga förhandlingsresultatet avgör SFP:s regeringsmedverkan

Svenska folkpartiet har tackat ja till regeringssonderaren Petteri Orpos inbjudan till regeringsförhandlingarna.
Anna-Maja Henriksson
27.04.2023 kl. 15:07

Vi får tacka veteranerna för vår demokrati

Idag på den nationella veterandagen betonar riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz hur vi aldrig ska glömma våra veteraners insatser för det fria och demokratiska Finland. 
Anders Adlercreutz
27.04.2023 kl. 13:07

Svenska riksdagsgruppen valde ny generalsekreterare

Svenska riksdagsgruppen
21.04.2023 kl. 15:48

Ett litet stort parti

Den nya riksdagen har snart suttit i ett par veckors tid. Jag är ödmjukt glad och tacksam för det fortsatta förtroendet som ni österbottningar gav mig. Riksdagskandidaters och ledamöters förtroende prövas, skämtsamt sagt genom offentliga samarbetsförhandlingar, och ingen kan stå säker innan varje röst räknats.
Mikko Ollikainen
23.04.2023 kl. 05:48

SFP svarade på regeringssonderare Orpos frågor

Svenska folkpartiet publicerade i dag i sin helhet svaren på regeringssonderare Petteri Orpos frågor. Svenska riksdagsgruppen slog fast svaren idag tisdagen den 18 april.
Svenska riksdagsgruppen
18.04.2023 kl. 12:23

Adlercreutz fortsätter leda Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot Anders Adlercreutz har återvalts till gruppordförande för Svenska riksdagsgruppen. Riksdagsgruppen hade idag sitt konstituerande möte inför den nya valperioden.
Svenska riksdagsgruppen
11.04.2023 kl. 14:58

Gruppanföranden

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00

Eettistä tietopolitiikkaa tekoälyn aikakaudella-selonteko

Lähetekeskustelu/remissdebatt 13.12.2018.    Ledamot Stefan Wallin
13.12.2018 kl. 17:31

Aktuell debatt om den framtida utvecklingen i EU

Gruppanförande 12.12.2018, Eva Biaudet
12.12.2018 kl. 14:38

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56

Alternativa budgeterna 14.11.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson,
14.11.2018 kl. 14:37