Aktuellt

Stödet till Cypern.

Gruppanförande 17.4 2013 framfört av riksdagsledamot Lars Erik Gästgivars.
Svenska riksdagsgruppen
17.04.2013 kl. 15:01

Anna-Maja Henriksson inledde den allmänpolitiska debatten

Justitieminister och tidigare Folktingsordförande Anna-Maja Henriksson inledde den allmänpolitiska debatten vid Folktingets session i Tammerfors.
Anna-Maja Henriksson
13.04.2013 kl. 12:41

Gestrin öppnade Folktingssessionen

Folktingets ordförande, riksdagsledamot Christina Gestrin öppnade Folktingets session i Tammerfors den 13 april.
Christina Gestrin
13.04.2013 kl. 12:24

Mats Nylund: Spelreglerna borde också gälla miljöministern

Under De grönas ordförande Ville Niinistös ledning håller miljöministeriet på att utvecklas till ett förbuds- och begränsningsministerium, hävdar riksdagsledamot Mats Nylund, SFP.
SFP
12.04.2013 kl. 11:41

Ramarna för statsfinanserna 2014-2017

Gruppanförandet framfört av riksdagsledamot Mats Nylund 9.4 2013.
Svenska Riksdagsgruppen
09.04.2013 kl. 15:00

Wallin: fullt stöd åt statsministern

Statsminister Jyrki Katainens regering gör ett viktigt arbete och förtjänar fullt politiskt stöd från de egna riksdagsgrupperna. Regeringen, som består av sex tämligen olika partier, arbetar i en ytterst utmanande politisk terräng, men har ändå förmått komma överens om också svåra saker. Denna avtalskultur grundar sig på, att varje regeringsparti är flexibelt och även berett att avstå från några av de egna viktiga målsättningarna, i det gemensamma ansvarets namn. Inget parti kan få igenom allt det man i normala fall skulle driva eller vad man förespråkade inför senaste riksdagsval, säger SFP:s riksdagsledamot Stefan Wallin.
SFP
05.04.2013 kl. 14:36

Den internationella energi- och klimatpolitiken.

Riksdagsledamot Christina Gestrin framförde gruppanförandet i remissdebatten om den nationella energi- och klimatpolitiken 3.4 2013.
Svenska riksdagsgruppen
03.04.2013 kl. 15:00

Gruppanföranden

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43