Aktuellt

Ett viktigt steg framåt för en humanare äldrevård 

Riksdagens social – och hälsovårdsutskott fick igår klart sitt betänkande över lagen om en personaldimensionering på 0,7 vårdare per boende i äldreomsorgens dygnetruntvård. Riksdagsledamot och medlem i social – och hälsovårdsutskottet Veronica Rehn-Kivi (SFP) välkomnar förslaget.
Veronica Rehn-Kivi
23.06.2020 kl. 12:49

Utlåtanderundan för vårdreformen är mycket viktig

I mitten av juni sände regeringen lagförslaget för den stora social- och hälsovårdsreformen på utlåtanderunda. I och med det digra materialet ges god tid för yttranden, till och med den 25 september.
Thomas Blomqvist
22.06.2020 kl. 13:55

En riksdagsledamots åtalsimmunitet.

Mats Löfström
22.06.2020 kl. 07:47

Tre historiska månader

Anna-Maja Henriksson
19.06.2020 kl. 06:46

Svar på skriftligt spörsmål om finländska besättningsmedlemmar som är isolerade på utländskt flaggade fartyg tili följd av coronakrisen

Riksdagsledamöterna Sandra Bergqvist och Mats Löfström m.fl. ställde frågan: Vad gör regeringen för att få hem de finländska sjömän som just nu är isolerade på utländskt flaggade fartyg tili följd av coronakrisen och, ämnar regeringen vidta åtgärder på internationell nivå, tili exempel i Internationella sjöfartsorganisationen IMO, för att hitta en internationell lösning på problemet att besättningsmedlemmar inte kan gå av fartygen?
Sandra Bergqvist och Mats Löfström
17.06.2020 kl. 14:17

För regionen viktiga projekt går framåt

Exceptionella tider kräver exceptionella beslut. Den här veckan behandlade riksdagen årets fjärde tilläggsbudget. Förslaget på sammanlagt 5,5 miljarder euro är historiskt.
Anna-Maja Henriksson
14.06.2020 kl. 07:12

Gruppanföranden

Statsbudgetens remissdebatt 29.9

Gruppanförandet framfördes av riksdagsman Joakim Strand
29.09.2015 kl. 13:11

Interpellationsdebatten om utbildning 22.9.2015

Gruppanförande hållet av riksdagsledamot Mikaela Nylander
22.09.2015 kl. 15:16

Statsministerns upplysning om planerad avreglering 24.6 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
24.06.2015 kl. 15:31

Gruppanförande i riksdagens debatt om regeringen Sipiläs program

Gruppanförandet hålls av ledamot Carl Haglund
02.06.2015 kl. 13:22

JUHA SIPILÄS FRÅGOR TILL RIKSDAGSGRUPPERNA I REGERINGSFÖRHANDLINGARNAS SONDERINGSSKEDE

Svenska riksdagsgruppens svar
30.04.2015 kl. 15:07

Strukturpolitiken

Gruppordförande Mikaela Nylanders anförande gällande statsministerns meddelande om strukturpolitiken.
11.03.2015 kl. 14:00

Finlands deltagande i säkerhetssektorns utbildningsarbete i Irak

Gruppanförande 24.2 2015, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
24.02.2015 kl. 15:00