Aktuellt

Vi ska inte själva försvåra sysselsättningsmålen

Snabba förändringar i omvärlden gör att regeringens mål att höja sysselsättningsgraden till 75 procent ter sig mera ambitiöst dag för dag, säger Anders Adlercreutz, gruppordförande och riksdagsledamot för SFP.
Anders Adlercreutz
14.08.2019 kl. 07:33

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 15:22

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (Sfp) gläder sig över att problemen med äldrevården nu ska tacklas med allvar.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 18:39

Henriksson 1500 dagar som justitieminister

Anna-Maja Henriksson
08.08.2019 kl. 15:16

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Spets, topp och innovationer

I det nuvarande regeringsprogrammet fästs allt större uppmärksamhet vid regionernas särdrag. Finlands framgång och utveckling kan tryggas då regionerna får utvecklas enligt sina specifika styrkor.
Sandra Bergqvist
10.07.2019 kl. 15:13

En ny portfölj

De senaste månaderna har varit händelserika.
Thomas Blomqvist
03.07.2019 kl. 15:18

Gruppanföranden

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00

Anförande i debatten om statsministerns upplysning om spetsprojekten 7.10.2015

Riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson
07.10.2015 kl. 15:00

Statsrådets meddelande om åtgärder för att förbättra kostnadskonkurrenskraften 30.9.2015

Gruppanförande 30.9 2015 av Carl Haglund
30.09.2015 kl. 10:57

Statsbudgetens remissdebatt 29.9

Gruppanförandet framfördes av riksdagsman Joakim Strand
29.09.2015 kl. 13:11