Aktuellt

Bergqvist besviken på Skatteförvaltningens syn på fastighetsskatten

I veckan fick riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) ta del av finansminister Lintiläs svar på det skriftliga spörsmålet om de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården.
Sandra Bergqvist
03.12.2019 kl. 10:17

Statsministern har SFPs stöd

SFPs partiordförande Anna-Maja Henriksson anser att frågan kring Posten inte har skötts så bra som önskat. Partiet är ändå redo att ge statsministern en andra chans.
Anna-Maja Henriksson
02.12.2019 kl. 17:07

SFP jobbar för en ambitiös klimatpolitik

SFP:s klimatprogram fick mycket positiv respons av klimatrörelsen när det kom ut, och med goda skäl.
Anders Adlercreutz
02.12.2019 kl. 10:41

Svenskspråkig utbildning för heltidsbrandmän måste tryggas

Sandra Bergqvist och Veronica Rehn-Kivi
29.11.2019 kl. 14:51

Framtidsutskottet besöker Vasa

Riksdagsledamot Joakim Strand (sfp) har i egenskap av ordförande bjudit in riksdagens framtidsutskott till Vasa. Tidigare i höst har framtidsutskottet besökt forskningscentret CERN i Schweiz, men utskottets enda officiella inrikesresa är till Vasa.
Joakim Strand
28.11.2019 kl. 09:58

Satsa på preventiva åtgärder

– Agerar man i tid, så sparar man i den andra, dyrare ändan. Denna grundprincip betonade riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) i riksdagens debatt om statsrådets plan för de offentliga finanserna.
Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 14:53

Ambitiösa klimatmål kräver ekonomiska styrmedel

Det behövs både ekonomiska styrmedel och marknadsbaserade åtgärder i kampen mot klimatförändringen. Det betonar Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz.
Anders Adlercreutz
26.11.2019 kl. 14:50

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
15.12.2015 kl. 15:10