Aktuellt

Otto Andersson vald till ordförande för Svenska riksdagsgruppen

Svenska riksdagsgruppen
20.06.2023 kl. 13:49

Nu skapar vi förutsättningar för Finland att förnya sig

Regeringssonderare Petteri Orpo meddelade på torsdagen 15  juni att ett förhandlingsresultat har nåtts.
Anna-Maja Henriksson
16.06.2023 kl. 10:52

Nu satsas det på vården 

Satsningarna på vården ökar under regeringsperioden med fyra miljarder euro - det betyder mera pengar till att avkorta vårdköerna och terapigarantin tas i bruk bland barn och unga
Henrik Wickström
16.06.2023 kl. 10:50

Kustbanan utvecklas och Raseborgs sjukhus blir ett kompetenscenter för vård på svenska

Kustbanan och Raseborgs sjukhus nämns specifikt i regeringsprogrammet som publicerades i dag.  SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström från Ingå är glad över flera direkta hänvisningar till västnyland i programmet.
Henrik Wickström
16.06.2023 kl. 10:49

Borgå och Raseborgs sjukhus blir kompetenscenter för tvåspråkig vård 

SFP:s riksdagsledamöterna Otto Andersson och Henrik Wickström är glada då Borgå och Raseborgs som enda sjukhus i Finland nämns i regeringsprogrammet.
Otto Andersson och Henrik Wickström
16.06.2023 kl. 10:45

Det slutliga förhandlingsresultatet avgör SFP:s regeringsmedverkan

Svenska folkpartiet har tackat ja till regeringssonderaren Petteri Orpos inbjudan till regeringsförhandlingarna.
Anna-Maja Henriksson
27.04.2023 kl. 15:07

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2023

Gruppanförande 20.9.2022, ledamot Anders Adlercreutz.
20.09.2022 kl. 13:26

Jämställdhetspolitiska redogörelsen

Gruppanförande hållet 14.9 2022 av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2022 kl. 14:55

Planen för de offentliga finanserna 2023-2026

Gruppanförandet hölls av ledamot Bergqvist
15.06.2022 kl. 15:00

Klimatpolitisk plan på medellång sikt

Gruppanförande av ledamot Mikko Ollikainen
06.06.2022 kl. 14:04

Statsrådets redogörelse om säkerhetsläget och Nato-ansökan

Responsdebatt, Gruppanförande 17.5.2022, Eva Biaudet.
17.05.2022 kl. 12:58

NATO-MEDLEMSKAP

Gruppandörandet hållet av gruppens ordförande ledamot Anders Adlercreutz.
16.05.2022 kl. 11:46

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Responsdebatt, Gruppanförande 11.5.2022, Mats Löfström
11.05.2022 kl. 15:00