Aktuellt

Hösthälsningar från riksdagen

Denna vecka har riksdagen inlett sin höstsession. För en riksdagsledamot betyder det att rutinerna med plenum och utskottsmöten inträder. Det innebär också att veckorna mer eller mindre tillbringas i Helsingfors.
Anders Norrback
07.09.2019 kl. 05:59

SFP leder skärgårdsdelegationen igen

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (sfp) utnämndes till ordförande för skärgårdsdelegationen. SFP återtar därmed ordförandeposten efter en fyraårsperiod med centern vid rodret . 
Sandra Bergqvist
30.08.2019 kl. 09:54

Höjd nordisk profil

Det nordiska samarbetets betydelse lyfts starkt upp på Svenska riksdagsgruppens sommarmöte i Jakobstad.
Thomas Blomqvist
23.08.2019 kl. 17:03

Företagen ska ha förutsättningar att växa och rekrytera

För att Finlands sysselsättning och ekonomi ska fortsätta växa, måste företagens verksamhetsförutsättningar tryggas. Svenska riksdagsgruppen besökte lokala företag under sitt sommarmöte i Jakobstad.
Anders Adlercreutz
22.08.2019 kl. 15:53

Pruta inte på utbildningspotten

Den tilltänkta höjningen av anslagen till universiteten och yrkeshögskolorna bör verkställas. Det anser svenska riksdagsgruppen på sitt sommarmöte som fortsatte i Jakobstad på torsdag.
Svenska riksdagsgruppen
22.08.2019 kl. 13:57

Kan vi minska mängden sopor i framtiden?

Få saker engagerar lika mycket som sophanteringen. Så var det också den här sommaren.
Sandra Bergqvist
22.08.2019 kl. 08:43

SFP vill se en terapigaranti

Det behövs en strategi för mental hälsa. Främjande av den psykiska hälsan är viktigt, SFP vill att finländarna mår bra.
Anna-Maja Henriksson
21.08.2019 kl. 15:52

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om statens ägarstyrningspolitik

Gruppanförande 17.5 2016, Carl Haglund
17.05.2016 kl. 15:00

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00