Aktuellt

Rehn-Kivi välkomnar medborgarinitiativet om terapigaranti

Veronica Rehn-Kivi
22.10.2019 kl. 16:52

Plattformsekonomin ger möjligheter

Joakim Strand
20.10.2019 kl. 11:11

Internationell medling behövs nu i Katalonien

Mats Löfström
19.10.2019 kl. 11:35

Stamvårdande vargjakt försvåras.

Anders Norrback
19.10.2019 kl. 10:55

Finland måste ge bistånd till det globala vaccinationsarbetet

Svenska riksdagsgruppen har idag lämnat in en budgetmotion om att förbättra tillgången till vaccin i utvecklingsländer genom att stöda den internationella vaccinalliansen GAVI som är världens största inköpare av vaccin.
Veronica Rehn-Kivi
18.10.2019 kl. 14:45

Nu snackas kontinuerligt lärande

Rinnes regering har gett sin första budget för behandling i riksdagen
Mikko Ollikainen
19.10.2019 kl. 06:51

Norrback efterlyser en ökad valfrihet i studentmåltider

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har med stor oro följt med den senaste tidens diskussion kring köttanvändningen, framförallt nötköttskonsumtionen.
Anders Norrback
17.10.2019 kl. 16:27

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03