Aktuellt

Träget arbete gav Jakobstads hamnväg tre miljoner

Svenska folkpartiets Anna-Maja Henriksson och Mats Nylund är mycket belåtna över pengarna till Jakobstads hamnväg och Viexpo.
SFP
05.12.2013 kl. 18:16

Wallin föreslår självrisk i avdragsrätt för fackavgifter

Riksdagsledamot Stefan Wallin (Sfp) från Åbo vill med flera stimulerande infraprojekt i Åboland stöda sysselsättningen, turismen, företagsamheten och den lokala utvecklingen. Wallin lämnade på fredagen in åtta budgetmotioner och två lagmotioner att beaktas i samband med förstående riksdagsbehandling av statsbudgetförslaget för 2014.
SFP
27.09.2013 kl. 12:00

Mäkinen Donners assistent

Svenska riksdagsgruppen
12.09.2013 kl. 09:18

Välfärd bygger på arbete, inte på skuldsättning

Svenska riksdagsgruppen håller som bäst sitt sommarmöte. Gruppen konstaterar bland annat att arbetskarriärerna måste förlängas och flifällorna måste elimineras.
SFP
21.08.2013 kl. 13:57

Anna-Maja Henriksson besviken på omsorgsminister Huovinen!

Antalet födslar på landsvägar kommer att öka, varnar Anna-Maja Henriksson.
SFP
26.06.2013 kl. 12:41

Åter ett magplask för sannfinländarna

Det enhälliga beslutet i riksdagens grundlagsutskott i det s.k Himanen-fallet blev ett totalt magplask för sannfinländarna, som hade gjort en anmärkning i ärendet till utskottet. Igen visade sig sannfinländarnas sätt att politisera med juridiken som sköld totalt ogrundat, säger SFP:s riksdagsledamot Stefan Wallin.
SFP
19.06.2013 kl. 15:18

Christina Gestrin: Finland bör hålla fast vid utvecklingsbiståndet

I regeringsprogrammet sägs att u-landsbiståndet ska utvecklas i riktning mot det mål som Finland har förbundit sig till, dvs. 0,7 procent av BNP till år 2015. Utrikesutskottet hörde sakkunniga om u-landssamarbetet och konstaterar att biståndsnivån under ramperioden de facto kommer att minska med sammanlagt över 90 miljoner euro. Nu ser det ut som om biståndsnivån skulle vara den lägsta år 2015, dvs. året då Finland enligt FN:s milleniummålsättningar borde ha nått 0,7-procentsnivån.
Riksdagsgruppen Riksdagsgruppen
13.06.2013 kl. 09:17

Gruppanföranden

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00