Aktuellt

Vi måste arbeta för egenläkarmodellen

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström ordnade ett diskussionstillfälle om vården i riksdagen. Under tillfället poängterade Wickström betydelsen av att satsa på förebyggande vård.
Henrik Wickström
23.05.2024 kl. 12:12

Den nya ägarpolitiska principbeslutet betonar ansvarsfullt ägande

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz har idag den 23 maj 2024 presenterat regeringens nya ägarpolitiska principbeslut. Principbeslutet är det centrala dokumentet som styr statens ägarstyrningsverksamhet i alla statsägda bolag.
Anders Adlercreutz
23.05.2024 kl. 12:05

SFP:s ministergrupp betonar vikten av att grundlagsutskottets ska behandla den nya gränslagen

Regeringen gav den 21 maj ett lagförslag till riksdagen om tillfälliga åtgärder mot instrumentaliserad inresa
Adlercreutz, Bergqvist, Herniksson
21.05.2024 kl. 15:02

Viktiga satsningar på riksväg 8 och på Kustbanan i regeringens tilläggsbudget

Regeringen godkände tisdagen den 21 maj regeringens förslag till andra tilläggsbudget för år 2024.
Anna-Maja Henriksson
21.05.2024 kl. 16:18

Kustbanan får 30 miljoner i regeringens tilläggsbudget

Henrik Wickström
21.05.2024 kl. 17:00

Goda nyheter för kustbanan

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz är nöjd över regeringens beslut att satsa 80 miljoner på att renovera kustbanan samt om att satsa 30 miljoner på banavsnittet från Karis till Köklax. 
Anders Adlercreutz
21.05.2024 kl. 20:14

Gruppanföranden

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09