Aktuellt

Framåt i coronadimman!

Sällan har en statsbudget kommit till under så extrema omständigheter som nu. Coronaviruset fortsätter att störa vår vardag och ingen vet när osäkerheten tar slut. Det påverkar hela den globala ekonomin och naturligtvis också Finland.
Anna-Maja Henriksson
23.09.2020 kl. 11:27

Klientavgifternas förnyande ett steg mot en rättvisare social – och hälsovård.

Riksdagen har idag fört en remissdebatt om lagen om klientavgifter inom social – och hälsovården
Veronica Rehn-Kivi
22.09.2020 kl. 15:09

Nödvändiga satsningar

Efter att den akuta krisen är över måste fokus ligga på att få statsekonomin i balans igen.
Anders Norrback
19.09.2020 kl. 06:59

Nu är det tid för stimulans

Anna-Maja Henriksson
17.09.2020 kl. 18:29

TV-programmen ska vara jämlikt tillgängliga för alla

Riksdagen har idag fört en remissdebatt om lagen om tjänster inom elektronisk kommunikation. I lagförslaget föreslås bland annat förbättringar av textningen av tv-program på finska och svenska så att de är tillräckligt klara och begripliga för användaren. Syftet är att främja tillgängligheten speciellt för dem som har nedsatt hörsel. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) välkomnar förslaget.
Veronica Rehn-Kivi
16.09.2020 kl. 18:57

Medborgarorganisationernas arbete fick sin uppskattning

De otroligt viktiga medborgarorganisationernas statsfinansieringen hålls på samma nivå även nästa år.
Mikko Ollikainen
16.09.2020 kl. 18:46

Gruppanföranden

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13