Aktuellt

Rehn-Kivi hoppas på ett positivt resultat för Nylands särlösning

Utredningsarbetet om en särlösning för social- och hälsovårdstjänsterna i Nyland i samband med reformen av social- och hälsovården inleddes med ett diskussionsmöte med landskapets kommuner och social- och hälsovårdsaktörer under fredagen.
Veronica Rehn-Kivi
16.08.2019 kl. 16:07

Vi ska inte själva försvåra sysselsättningsmålen

Snabba förändringar i omvärlden gör att regeringens mål att höja sysselsättningsgraden till 75 procent ter sig mera ambitiöst dag för dag, säger Anders Adlercreutz, gruppordförande och riksdagsledamot för SFP.
Anders Adlercreutz
14.08.2019 kl. 07:33

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 15:22

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (Sfp) gläder sig över att problemen med äldrevården nu ska tacklas med allvar.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 18:39

Henriksson 1500 dagar som justitieminister

Anna-Maja Henriksson
08.08.2019 kl. 15:16

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Spets, topp och innovationer

I det nuvarande regeringsprogrammet fästs allt större uppmärksamhet vid regionernas särdrag. Finlands framgång och utveckling kan tryggas då regionerna får utvecklas enligt sina specifika styrkor.
Sandra Bergqvist
10.07.2019 kl. 15:13

Gruppanföranden

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00