Aktuellt

Henriksson tackar presidenten och statsministern för deras utmärkta ledarskap i Nato-fråga

Idag har både republikens president Sauli Niinistö och statsminister Sanna Marin flaggat för ett finländskt medlemskap i Nato
Anna-Maja Henriksson
12.05.2022 kl. 10:17

Välfärdsområdena behöver tillräcklig och rättvis finansiering

Idag debatterade riksdagen regeringens förslag till finansieringslagstiftningen i anslutning till social- och hälsovårdsreformen
Veronica Rehn-Kivi
10.05.2022 kl. 17:05

Medlemskap i Nato är den bästa garantin för vår säkerhet

Riksdagens försvarsutskott konstaterar i sitt utlåtande att ett medlemskap i Nato vore den bästa lösningen med tanke på vår säkerhet.
Anders Adlercreutz
10.05.2022 kl. 14:43

Europadagen viktigare än på länge

Thomas Blomqvist
09.05.2022 kl. 16:17

Dags för Nato-medlemskap

Finlands och Europas säkerhetspolitiska läge har under de senaste månaderna förändrats väldigt snabbt och på ett mycket grundläggande sätt på grund av Rysslands brutala krig mot Ukraina.
Anna-Maja Henriksson
07.05.2022 kl. 05:39

Viktiga och symboliska dagar

Imorgon söndag sin infaller morsdagen. Det är dagen då vi firar våra mödrar, som i många avseenden är tryggheten för barnen, på ett högaktningsfullt och fint sätt.
Mikko Ollikainen
07.05.2022 kl. 06:37

Nytt företagssaneringsförfarande stöder både företagaren och gäldenären

Riksdagen har idag godkänt flera lagändringar för att underlätta tillgången till skuldsanering och företagssanering.
Sandra Bergqvist
04.05.2022 kl. 14:44

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04