Aktuellt

Dags att få frågan om höjd grundfinansiering i mål

Mats Löfström
11.10.2019 kl. 16:32

Jämställdhetsarbetet kräver krafttag

Thomas Blomqvist
10.10.2019 kl. 13:31

Familjereform, snabbare arbetslov och skattelättnader för investeringar

Adlercreutz kräver bestämda åtgärder för att nå sysselsättningsmålen
Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Damma av attityden kring psykisk ohälsa

Har du eller någon i din närmaste bekantskapskrets upplevt någon form av psykisk ohälsa?
Sandra Bergqvist
03.10.2019 kl. 05:55

Viktiga satsningar på kunnande och utbildning

Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Gruppanföranden

Sysselsättningsläget i Finland

Interpellationsdebatt 14.5 2014 kring sysselsättningsläget i Finland. Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av ledamot Elisabeth Nauclér.
14.05.2014 kl. 18:00

Regeringens familjepolitik och nedskärning av barnbidrag

Gruppanförande 10.4 2014, ledamot Ulla-Maj Wideroos, Svenska riksdagsgruppen
10.04.2014 kl. 18:00

Ramarna för statsfinanserna 2015 – 2018

Gruppanförande 8.4 2014, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
08.04.2014 kl. 15:00

Statsrådets demokratipolitiska redogörelse.

Gruppanförande, statsrådets demokratipolitiska redogörelse 2014, 18.3.2014 Riksdagsledamot Elisabet Nauclér.
18.03.2014 kl. 15:00

EU-toppmötet och situationen i Ukraina.

Statsministerns upplysning om EU-toppmötet och situationen i Ukraina. Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 12.3 2014, riksdagsledamot Christina Gestrin
12.03.2014 kl. 15:00

Kommunpolitik.

Gruppanförande/ Interpellationsdebatt om kommunpolitiken 26.2 2014 Riksdagsledamot Thomas Blomqvist/ Svenska riksdagsgruppen
26.02.2014 kl. 15:00

Medborgarinitiativet om jämlik äktenskapslag.

Remissdebatt 20.2.2014. Lagutskottets viceordförande Stefan Wallin höll Svenska riksdagsgruppens första inlägg i debatten.
21.02.2014 kl. 13:58