Aktuellt

Högskolestuderandens måltidsstöd ska inte användas i politiskt syfte

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har idag lämnat in ett skriftligt spörsmål till riksdagens talman om användningen av högskolestuderandenas måltidsstöd.
Anders Norrback
13.11.2019 kl. 13:21

Barnens hobbyn och tid med familjen

Jag ser hobbyverksamheten som en viktig del av de ungas vardag.
Sandra Bergqvist
14.11.2019 kl. 06:56

Bergqvist är fundersam över Traficoms postbeslut

Transport- och kommunikationsverket Traficoms utredning gällande Postis tänkta begränsning av postutdelningen i Åbolands skärgård publicerades idag
Sandra Bergqvist
08.11.2019 kl. 15:36

Läs sagor för dina barn – en viktig investering

I min vardag läser jag en hel del - epost, tidningar, beredningar och rapporter. Det handlar om  snabbläsning. Däremot är jag en dålig läsare då det gäller skönlitteratur, eller djupläsning. På nåt sätt har jag aldrig fått den vanan, jag har aldrig slagit mig till ro.
Mikko Ollikainen
02.11.2019 kl. 06:15

Rehn-Kivi hoppas på grönt ljus för särlösningsförslaget för Nyland

Inget förslag till en särlösning för Nyland i vårdreformen har officiellt presenterats. Pressmeddelandet utgår från uppgifter i Helsingin Sanomat och från förberedande samtal mellan Rehn-Kivi och minister Kiuru. Förslaget ska ännu godkännas av ministerarbetsgruppen före det går på utlåtande. 
Veronica Rehn-Kivi
01.11.2019 kl. 16:19

Norden i fokus

Mikko Ollikainen
26.10.2019 kl. 11:46

Gruppanföranden

Ökad ojämlikhet

Interpellationen om den ökande ojämlikheten och låginkomsttagares försörjningsproblem. Gruppanförande 23.9 2014, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
23.09.2014 kl. 15:00

Budgetförslaget 2015

Remissdebatt om budgetförslaget 2015. Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Mikaela Nylander 16.9 2014
16.09.2014 kl. 15:21

Polisens resurser

Interpellationsdebatt om polisens resurser 10.9 2014 Ulla-Maj Wideroos, Svenska riksdagsgruppen
10.09.2014 kl. 15:00

Läget i Ukraina

Statsministerns upplysning om läget i Ukraina. Jörn Donner 2.9 2014, Gruppanförande
02.09.2014 kl. 15:00

Läget i Ukraina

Statsministerns upplysning om läget i Ukraina. Jörn Donner 2.9 2014, Gruppanförande
02.09.2014 kl. 15:00

Statsminister Stubbs regeringsprogram

Gruppanförande om statsminister Stubbs regeringsprogram 24.6 2014 Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
24.06.2014 kl. 15:00

Offentliga finanserna

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2015-2018 Gruppanförande Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen, 11.6 2014
11.06.2014 kl. 15:00