Aktuellt

Alla ministrar borde besöka Åland inkommande mandatperiod

Ålandsskrivningarna i regeringsprogrammet är som helhet mycket positiva
Mats Löfström
27.06.2023 kl. 15:15

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna 

Svenska riksdagsgruppen
27.06.2023 kl. 13:17

Mikaela Nylander utnämnd till statssekreterare

Svenska riksdagsgruppen
22.06.2023 kl. 12:19

Finlands tillväxt och framtid i centrum i regeringsprogrammet

Riksdagen diskuterade regeringsprogrammet idag (21.6). I sitt tal betonade riksdagsledamot Henrik Wickström att Finland befinner sig i en exceptionellt utmanande situation.
Henrik Wickström
21.06.2023 kl. 21:22

Gruppordförande Andersson: För att kunna trygga välfärden och servicen även i framtiden, behövs en stabil ekonomi.

På onsdagen under riksdagens plenum debatterades det nya regeringsprogrammet. Gruppordförande Otto Andersson framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande. 
Otto Andersson
21.06.2023 kl. 20:19

Gruppanföranden

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48