Aktuellt

Regeringen är en sann nordist och jämställdhetskämpe

Thomas Blomqvist
08.06.2019 kl. 22:18

Henriksson och Blomqvist blir SFP:s ministrar i regeringen Rinne

Svenska riksdagsgruppen
04.06.2019 kl. 20:31

Ett mycket bra regeringsprogram 

Den kommande regeringen, bestående av Socialdemokraterna, Centern, Gröna, Vänsterförbundet och Svenska folkpartiet, presenterade regeringsprogrammet idag.
Anna-Maja Henriksson
03.06.2019 kl. 20:22

Rehn-Kivi gläder sig för tydliga satsningar i vården

Regeringen har idag presenterat sitt nya regeringsprogram. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi gläder sig stort för att många av de saker hon tog upp i riksdagsvalskampanjen och jobbat för som riksdagsledamot under senaste mandatperiod nu verkar få vind i seglen
Veronica Rehn-Kivi
03.06.2019 kl. 20:20

Österbotten på kartan

Tiden efter riksdagsvalet har på många sätt varit väldigt innehållsrik och intressant.
Mikko Ollikainen
01.06.2019 kl. 08:03

Viktigt att vara med och påverka

Under de senaste veckorna har jag tillbringat den överlägset största delen av min vakna tid i regeringsförhandlingarna på Ständerhuset.
Thomas Blomqvist
30.05.2019 kl. 09:09

Gruppanföranden

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13