Aktuellt

SFP leder skärgårdsdelegationen igen

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (sfp) utnämndes till ordförande för skärgårdsdelegationen. SFP återtar därmed ordförandeposten efter en fyraårsperiod med centern vid rodret . 
Sandra Bergqvist
30.08.2019 kl. 09:54

Höjd nordisk profil

Det nordiska samarbetets betydelse lyfts starkt upp på Svenska riksdagsgruppens sommarmöte i Jakobstad.
Thomas Blomqvist
23.08.2019 kl. 17:03

Företagen ska ha förutsättningar att växa och rekrytera

För att Finlands sysselsättning och ekonomi ska fortsätta växa, måste företagens verksamhetsförutsättningar tryggas. Svenska riksdagsgruppen besökte lokala företag under sitt sommarmöte i Jakobstad.
Anders Adlercreutz
22.08.2019 kl. 15:53

Pruta inte på utbildningspotten

Den tilltänkta höjningen av anslagen till universiteten och yrkeshögskolorna bör verkställas. Det anser svenska riksdagsgruppen på sitt sommarmöte som fortsatte i Jakobstad på torsdag.
Svenska riksdagsgruppen
22.08.2019 kl. 13:57

Kan vi minska mängden sopor i framtiden?

Få saker engagerar lika mycket som sophanteringen. Så var det också den här sommaren.
Sandra Bergqvist
22.08.2019 kl. 08:43

SFP vill se en terapigaranti

Det behövs en strategi för mental hälsa. Främjande av den psykiska hälsan är viktigt, SFP vill att finländarna mår bra.
Anna-Maja Henriksson
21.08.2019 kl. 15:52

Höjd sysselsättningsgrad ska vara främsta prioritet

Anders Adlercreutz och Anna-Maja Henriksson
21.08.2019 kl. 09:15

Gruppanföranden

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00