Aktuellt

SFP:s långsiktiga mål om medlemskap är på väg att förverkligas

Regeringens utrikes- och säkerhetspolitiska ministerutskott flaggade igår för ett finländskt medlemskap i Nato. I dag diskuteras Natomedlemskapet i riksdagen, debatten inleddes med gruppanföranden.
Anders Adlercreutz
16.05.2022 kl. 11:11

Det viktigaste beslut jag gjort som minister

Republikens president och regeringens utrikes- och säkerhetspolitiska ministerutskottet (TP-Utva) fattade idag beslut om att Finland ska söka medlemskap i försvarsalliansen Nato, efter att ha hört riksdagen.
Anna-Maja Henriksson
15.05.2022 kl. 20:25

Historiskt beslut för Finlands trygghet

Idag har statsledningen tagit det historiska beslutet att Finland ska ansöka om ett fullvärdigt medlemskap i Nato.
Thomas Blomqvist
15.05.2022 kl. 20:24

Självklart att SFP stöder servicesedlar

Samlingspartisterna Michael Berner och Kimmo Sasi kommer i HBL 12.5.2022 med påståenden som helt saknar grund. Faktum är att SFP självklart stöder användningen av servicesedlar såväl i vården som inom andra sektorer.
Sandra Bergqvist
15.05.2022 kl. 10:15

Äntligen förkortas lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar!

Idag har republikens president stadsfäst den efterlängtade lagen som förkortar lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar till endast en månad efter att skulden är betald.
Anna-Maja Henriksson
13.05.2022 kl. 11:56

Nato medlemskap kontra Ryssland

Anders Norrback
14.05.2022 kl. 06:40

Ukrainahjälpen

Riksdagen har den här veckan i skuggan av utrikes- och säkerhetspolitiken behandlat klart regeringens integrationspolitiska redogörelse gällande hur vi på bästa sätt kan integrera de människor som kommer till Finland, av olika orsaker.
Mats Löfström
13.05.2022 kl. 10:13

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04