Aktuellt

Viktigt att utveckla sjöbevakningens närvaro i skärgården!

På tisdag publicerade Åbo Underrättelser en artikel om att Hitis sjöbevakningsstationen hotas av nedläggning. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) är bekymrad över nyheten och betonar vikten av myndigheternas närvaro ute i skärgården. 
Sandra Bergqvist
02.06.2021 kl. 13:45

Ett steg närmare förnyandet av Rävsundsbron och Hessundsbron

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist om tredje tilläggsbudgeten:
Sandra Bergqvist
02.06.2021 kl. 17:58

Vårdreformen måste fås i mål

Veronica Rehn-Kivi
01.06.2021 kl. 15:00

Vi gagnas inte av en progressiv kommunalskatt

Val skapar behov för ekonomiska utspel. Inför riksdagsvalet lovades högre pensioner. Inför kommunalvalet mera pengar till kommunerna.
Anders Adlercreutz
31.05.2021 kl. 09:10

Vi behöver en konkurrenskraftig företagsbeskattning!

Anna-Maja Henriksson
29.05.2021 kl. 10:09

Vår EU-politik kan inte vara en regerings-oppositionsfråga

Anders Adlercreutz
29.05.2021 kl. 10:08

Sysselsättning och livskraft börjar i kommunerna

Thomas Blomqvist, minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, lyfte i sitt partidagstal fram att sysselsättning och livskraft spelar en stor roll i kommunalvalet.
Thomas Blomqvist
29.05.2021 kl. 10:06

Gruppanföranden

Interpellationsdiskussion kring Finlands riktning.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Anna-Maja Henriksson 18.5 2016
18.05.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om statens ägarstyrningspolitik

Gruppanförande 17.5 2016, Carl Haglund
17.05.2016 kl. 15:00

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00