Aktuellt

SFP jobbar för en ambitiös klimatpolitik

SFP:s klimatprogram fick mycket positiv respons av klimatrörelsen när det kom ut, och med goda skäl.
Anders Adlercreutz
02.12.2019 kl. 10:41

Svenskspråkig utbildning för heltidsbrandmän måste tryggas

Sandra Bergqvist och Veronica Rehn-Kivi
29.11.2019 kl. 14:51

Framtidsutskottet besöker Vasa

Riksdagsledamot Joakim Strand (sfp) har i egenskap av ordförande bjudit in riksdagens framtidsutskott till Vasa. Tidigare i höst har framtidsutskottet besökt forskningscentret CERN i Schweiz, men utskottets enda officiella inrikesresa är till Vasa.
Joakim Strand
28.11.2019 kl. 09:58

Satsa på preventiva åtgärder

– Agerar man i tid, så sparar man i den andra, dyrare ändan. Denna grundprincip betonade riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) i riksdagens debatt om statsrådets plan för de offentliga finanserna.
Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 14:53

Ambitiösa klimatmål kräver ekonomiska styrmedel

Det behövs både ekonomiska styrmedel och marknadsbaserade åtgärder i kampen mot klimatförändringen. Det betonar Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz.
Anders Adlercreutz
26.11.2019 kl. 14:50

Alla har rätt till ett liv fritt från våld

FN:s internationella dag för avskaffandet av våld mot kvinnor uppmärksammades igår. Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, understryker allas rätt till att leva ett liv fritt från våld.
Thomas Blomqvist
26.11.2019 kl. 14:36

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03