Aktuellt

Den nordiska vardagen ska vara gränslös!

Regeringen godkände idag (10.11.2022) statsrådets redogörelse om nordiska gränshinder.
Thomas Blomqvist
10.11.2022 kl. 15:33

Norrback om regeringens påverkan i EU gällande restaureringsförordningen

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) framförde Svenska Riksdagsgruppens talan när riksdagen i dagens interpellation diskuterade regeringens påverkan i EU gällande restaureringsförordningen. 
Anders Norrback
09.11.2022 kl. 14:57

Viktigt påverka utformningen av restaureringsförordningen

Riksdagen diskuterade i dag EU:s restaureringsförordning där det fastställs bindande mål för och skyldigheter i fråga om att förbättra tillståndet för naturen i en rad olika ekosystem. 
Thomas Blomqvist
09.11.2022 kl. 15:52

Vi har en jättebra språklagstiftning men vi måste bli bättre på implementeringen

Idag firar vi Svenska dagen, svenska språket och tvåspråkigheten i Finland.
Sandra Bergqvist
06.11.2022 kl. 08:03

Svenska språket bygger broar

Svenska dagen är höjdpunkten för den pågående Svenska veckan som firas runtom i landet.
Thomas Blomqvist
06.11.2022 kl. 08:01

Gruppanföranden

Responsdebatt om Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 17.11.2021, hållet av ledamot Eva Biaudet.
17.11.2021 kl. 14:53

Responsdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande 27.10.2021, ledamot Eva Biaudet framförde talet.
27.10.2021 kl. 14:50

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30