Aktuellt

SFP leder skärgårdsdelegationen igen

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (sfp) utnämndes till ordförande för skärgårdsdelegationen. SFP återtar därmed ordförandeposten efter en fyraårsperiod med centern vid rodret . 
Sandra Bergqvist
30.08.2019 kl. 09:54

Höjd nordisk profil

Det nordiska samarbetets betydelse lyfts starkt upp på Svenska riksdagsgruppens sommarmöte i Jakobstad.
Thomas Blomqvist
23.08.2019 kl. 17:03

Företagen ska ha förutsättningar att växa och rekrytera

För att Finlands sysselsättning och ekonomi ska fortsätta växa, måste företagens verksamhetsförutsättningar tryggas. Svenska riksdagsgruppen besökte lokala företag under sitt sommarmöte i Jakobstad.
Anders Adlercreutz
22.08.2019 kl. 15:53

Pruta inte på utbildningspotten

Den tilltänkta höjningen av anslagen till universiteten och yrkeshögskolorna bör verkställas. Det anser svenska riksdagsgruppen på sitt sommarmöte som fortsatte i Jakobstad på torsdag.
Svenska riksdagsgruppen
22.08.2019 kl. 13:57

Kan vi minska mängden sopor i framtiden?

Få saker engagerar lika mycket som sophanteringen. Så var det också den här sommaren.
Sandra Bergqvist
22.08.2019 kl. 08:43

SFP vill se en terapigaranti

Det behövs en strategi för mental hälsa. Främjande av den psykiska hälsan är viktigt, SFP vill att finländarna mår bra.
Anna-Maja Henriksson
21.08.2019 kl. 15:52

Höjd sysselsättningsgrad ska vara främsta prioritet

Anders Adlercreutz och Anna-Maja Henriksson
21.08.2019 kl. 09:15

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00