Aktuellt

Henriksson om stödpaketet till kultur- och evenemangssektorn: Ett oerhört viktigt paket!

Regeringen har i dag nått samförstånd om ett omfattande stödpaket för kultur- och idrottssektorn samt evenemangsbranschen.
Anna-Maja Henriksson
21.04.2021 kl. 18:07

Konkurrenskraften avgör industrins framtid

Thomas Blomqvist
21.04.2021 kl. 15:59

Bergqvist vill se smidigare tillståndsprocesser för inhemsk fiskodling

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) har idag lämnat in ett skriftligt spörsmål om hur regeringens målsättning om att öka konsumtionen av inhemsk fisk ska säkerställas och hur inhemsk fiskodling kunde främjas. Spörsmålet har även undertecknats av riksdagsledamöterna Anders Norrback (SFP) och Mikko Ollikainen (SFP).
Sandra Bergqvist
20.04.2021 kl. 15:54

Historisk dag då Finland får sin första nationella trafiksystemplan

Statsrådet överlät idag den 12-åriga trafikplanen till riksdagen.
Mikko Ollikainen
15.04.2021 kl. 15:08

Skriftligt spörsmål om gynekologiska cancerpatienters undersökningar, rehabilitering och psykosocialt stöd

SFP:s riksdagsledamot Eva Biaudet har idag lämnat in ett skriftligt spörsmål om gynekologiska cancerpatienters undersökningar, rehabilitering och psykosocialt stöd.
Eva Biaudet
15.04.2021 kl. 08:27

Ungdomarnas mentala hälsa måste prioriteras genast

Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) vill se omedelbara åtgärder för att främja ungdomarnas och studerandenas mentala hälsa.
Veronica Rehn-Kivi
14.04.2021 kl. 13:56

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58

Interpellation om linjen i den ekonomiska politiken

Gruppanförande framfört av gruppordförande Anders Adlercreutz.
18.05.2021 kl. 15:00